Porównaj oferty

Agencja nieruchomości a kodeks etyczny

Agencja nieruchomości a kodeks etyczny

Agencja i pośrednictwo w obrocie nieruchomościami a kodeks etyczny

W świetle rosnącej konkurencji i globalizacji, również w branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, niezwykle ważną staje się wartość dodana, jaką możemy oferować klientowi wraz z naszymi usługami. Profesjonalizm, zaangażowanie czy przejrzystość to jedne z licznych zasad, które pomagają nawiązywać trwałe relacje, przekształcając te z czysto sprzedażowych na partnerskie.

Agent czy pośrednik w obrocie nieruchomościami, wypełniając swoją rolę, staje się również doradcą klienta. Służąc pomocą i wysoką jakością usług jest w stanie stworzyć poczucie bezpieczeństwa oraz upewnić klienta o swojej staranności. Usystematyzowany zbiór zasad, tworzący łatwe narzędzie do współpracy z klientem to nieoceniony przewodnik do nawiązania dobrej współpracy.

RICS wyznacza standardy

Członkowie światowej organizacji RICS, zrzeszającej agentów i brokerów nieruchomości, otrzymują profesjonalne narzędzie, jakim jest zbiór zasad etycznych. Jego profesjonalizm przejawia się w dużej mierze w tym, że opisane zasady mają wymiar międzynarodowy, niezależny od uwarunkowań danego państwa, nie kolidujący z jego przepisami prawa.

Głównymi obowiązkami każdego agenta czy pośrednika, prowadzącego działalność zgodnie z kodeksem etyki zawodowej, są:

  • staranność,
  • dbałość o klienta,
  • profesjonalizm.

Oznacza to, że agent czy pośrednik powinien kierować się dobrem klienta uwzględniając uwarunkowania rynkowe oraz normy etyczne. Ponadto, jest zobowiązany do poufności danych
i informacji, chyba, że sytuacja prawna wymaga innego postępowania.

Ważnym działaniem agenta czy pośrednika nieruchomości jest także minimalizowanie możliwości pojawienia się konfliktu interesów. Agent czy pośrednik w obrocie nieruchomościami ma obowiązek przykładać należytą staranność do tego rodzaju sytuacji oraz, w porozumieniu z klientem, ujawniać wszelkie konflikty interesów.

Staranność i profesjonalizm agenta czy pośrednika w obrocie nieruchomościami wyraża się również
w gotowości do zapewnienia klientowi wszelkich niezbędnych informacji. Po stronie agenta znajduje się wyjaśnienie klientowi, jakie role posiadają osoby współpracujące z agentem. To takich osób należą, np. doradcy finansowi czy kredytodawcy.

Agent czy pośrednik prowadzący działalność w zakresie obrotu nieruchomościami powinien wdrażać kodeks etyczny również wśród swoich pracowników. Oprócz ich odpowiedniego wyszkolenia odpowiada za utrzymywanie świadomości przepisów oraz za stosowanie się do wymogów prawnych
i etycznych.

Kodeks etyczny agenta/pośrednika w obrocie nieruchomościami jest nieodłącznym elementem profesjonalnego świadczenia usług. Stosowanie go w prowadzeniu działalności zwiększa jakość oferowanych usług, tym samym wyróżniając na tle konkurentów.

***KK***

Powiązane posty

HOME STAGING – czy to ma sens?

Czy Home Staging działa? Czy ma sens?   Te pytania z pewnością nasunęły się każdemu, kto...

Kontynuuj czytanie

Wyłączność a PROFESJONALIZM

Praca jako Agent nieruchomości daje możliwość dopasowania rozwiązań do swoich oczekiwań i...

Kontynuuj czytanie

AI (sztuczna inteligencja) zamiast AGENTA?

  Żyjemy w czasach tak wysoce zaawansowanych technicznie, że coraz więcej prozaicznych,...

Kontynuuj czytanie

Dołącz do dyskusji