Porównaj oferty

Jak koronowirus wpływa na branżę nieruchomości?

Jak koronowirus wpływa na branżę nieruchomości?

Gdy niepewność co do wpływu koronawirusa kładzie się cieniem na rynku nieruchomości mieszkaniowych, eksperci z branży mówią, że nie ma powodu do paniki. Należy skupić się na strategiach krótko, średnio i długoterminowych.

Ruben Gonzalez, główny ekonomista i Michelle Figg, analityk Keller Williams, mają na oku wpływ pandemii koronawirusa na branżę nieruchomości oraz ogólnie na gospodarkę.

Eksperci wskazują, że niższe stopy procentowe spowodowały wcześniej wzrost sprzedaży, co pomogło doradcom ds. Nieruchomości przetrwać spowolnienie. Lekcja, którą odrobiliśmy podczas Wielkiej Recesji sprawiła, że branża nieruchomości jest w lepszej pozycji, by móc poradzić sobie z trudnościami. Technologia pozwala natomiast na interakcje z klientami w taki sposób, aby przyciągnąć ich uwagę.

“Nie popełniaj błędów. Jest to czas zmian. Znaleźliśmy się w zupełnie nowej sytuacji. Jej natura i przyczyna nakazują rozwagę. Jesteśmy to winni sobie i wszystkim wokół nas” mówił Gary Keller w swoim liście, kontynuacji transmisji na żywo z siedziby głównej Keller Williams. „Zagrożenie zdrowia, które pojawiło się w naszym życiu jest bardzo realne. Musimy je wziąć pod uwagę i podjąć wszelkie kroki, aby zapewnić sobie nawzajem bezpieczeństwo.”

Jak koronawirus wpłynie na branżę nieruchomości

Na krótką metę
Dystans społeczny odciska się piętnem na całym świecie. W USA nabiera on tempa, gdy firmy zamykają swoje drzwi. Będzie to jednym z wyzwalaczy spowolnienia w sprzedaży nieruchomości.

W większości stanów USA, rynek nieruchomości był do drugiego tygodnia marca dość napięty, a tanie kredyty hipoteczne czasowo wzmocniły sprzedaż i finansowanie.

“Ten wzrost będzie teraz opadał, więc ważne jest aby wciąż oferować wartość i pozostać w kontakcie z klientami, tak aby mieć ich na uwadze, gdy podejmą decyzję o nabyciu nieruchomości” – mówi Gonzalez.

Co możesz zrobić: przejść do świata cyfrowego
• Skupić się na źródłach generowania leadów, które nie wymagają kontaktu osobistego,
• Mieć wirtualne godziny otwarcia i intensyfikować obecność w Internecie swoich ofert, które powinny obejmować rzuty nieruchomości i spacery wirtualne. Obecność wirtualna ofert podtrzyma zainteresowanie kupujących, nawet jeśli będą się oni obawiali zarażenia bądź roznoszenia koronawirusa.
• Zapraszaj kontakty do zapoznania się z Twoimi wizytówkami/aplikacjami.
• Umawiaj się z klientami na spotkania online i przekazuj, jaką wartość mają niezwykle niskie stopy oprocentowania. Wzbudzi to zainteresowanie kupujących, którzy w przeciwnym razie niechętnie zdecydowaliby się na hipotekę w sytuacji niestabilnej ekonomicznie.

Na średnią metę
W miarę jak firmy odsyłają do domów swoich pracowników, ze względu na dystansowanie społeczne, wzrastać będą opóźnienia w podejmowaniu decyzji odnośnie do większych zakupów, takich samochód, czy mieszkanie – podkreślą Figgs i Gonzales. Wystąpią również przerwy w dostawach, np. brak materiałów budowlanych do budowy nowych domów.

“Drugi kwartał będzie mieć największy wpływ na rynek nieruchomości mieszkaniowych. W zależności od tego, kiedy rozprzestrzenianie wirusa zostanie spowolnione i kiedy życie powróci do normalności, być może zauważymy, że transakcje będą przesuwane na trzeci lub czwarty kwartał. Niemniej jednak zależy to całkowicie od tego, czy gospodarka i rynek finansowy przetrwają ten okres bez szwanku” mówi Gonzalez.

Nawet jeśli twój pierwszy kwartał był rekordowy, teraz trzeba będzie zacisnąć pasa. CEO i współzałożyciel Keller Williams, Gary Keller radzi przemyśleć biznes, a także budżet osobisty i wydatki.

“Wszystko sprawdzaj. Każdą pozycję, każdego miesiąca. I nie przestawaj do stycznia 2021. Zdziwisz się, ile rzeczy możesz przeoczyć. Jak już coś utniesz, w następnym miesiącu odkryjesz, że możesz uciąć więcej.” – dzieli się z nami Gary Keller.

Podkreśla także, że generowanie leadów będzie bardziej krytyczne, niż kiedykolwiek wcześniej – musisz pracować ciężej, aby osiągnąć swoje cele sprzedażowe.

“Pomyśl o tym w ten sposób. Liczba osób, z którymi możesz robić biznes nigdy nie równa się zero. Wciąż są ludzie, którzy Cię potrzebują. Musisz po prostu pracować dwa razy więcej, aby ich znaleźć. Nawet w 2011, najgorszym roku Wielkiego Kryzysu, liczba transakcji na agenta była taka sama, jak w 2019. Nie popełniaj błędów. Wciąż jest wiele możliwości” – mówi Gary Keller.

Co możesz robić: utrzymywać kontakt
• Współpracuj – stale podtrzymuj kontakty z kupującymi i sprzedającymi, sprawdzając, jak można zaoferować im wsparcie i dostarczyć wartość w tym niespokojny okresie.
• Kieruj uwagę kupujących i sprzedających na długotrwałych korzyściach z posiadania nieruchomości.
• Zacieśnij biznes i ogranicz wydatki. Naucz się żyć za mniej.
• Ty i twój zespół bądźcie na bieżąco z programami rządowymi, które mogą pomóc pracownikom, właścicielom firm i kupującym nieruchomości – dziel się najważniejszymi informacjami.

Na dłuższą metę
Inaczej niż podczas Wielkiego Kryzysu, dzięki szerzej stosowanym praktykom najmu, powinniśmy uniknąć masowych zajęć obciążonych nieruchomości, ale “pomoc państwa dla osób zwolnionych, lub takich które nie mogą wykonywać pracy ze względu na koronawirusa będzie istotna” mówi Gonzalez. Programy pomocowe w zakresie spłaty kredytu hipotecznego muszą przejść długą drogę, jeśli mają utrzymać ceny nieruchomości na stałym poziomie.

“Chociaż scenariusz, który skończył się spadkiem cen nie powtarza się” – kontynuuje, “musimy bacznie obserwować, jak się sprawy rozwijają, gdyż popyt wpłynie w takim samym stopniu jak podaż, a możliwość zapłaty za rachunki stanie się decydującym czynnikiem.”

Zależy jak szybko sprawy wrócą do normalności. „Podyktowane to będzie tym, jak bardzo ludzie będą współpracować, aby zwolnić rozprzestrzenianie się wirusa” mówi Figgs. „A co oznacza przestrzeganie lokalnych, regionalnych i rządowych wytycznych. Kluczem jest społeczne dystansowanie.”

Ogólnie mówiąc, zmiana w gospodarce pozostawia furtkę i powód, aby pozostać na rynku.

“Na każdy problem w końcu znajdzie się rozwiązanie” mówi Keller.

„Kiedy pragnienie aby robić więcej wypływa z miejsca, które jest ponad nami, wszystko staje się możliwe. Potencjał staje się rzeczywistością. Gdy się dostosowujemy, dzięki nam inni też sobie radzą, a razem możemy osiągnąć więcej.”

Powiązane posty

Szkolenia KW – online – otwarte dla całej branży

Wraz z pojawieniem się kryzysu spowodowanego koronawirusem, zgodnie z decyzją podjętą...

Kontynuuj czytanie

7 praktycznych rad, jak wzmocnić relacje z klientem w czasach kryzysu

Nie jest żadną tajemnicą, że gdy rynek się załamuje, agenci muszą podwoić generowanie...

Kontynuuj czytanie

4 taktyki i skrypty – jak budować długoterminowe relacje

Gdy ze względu na ważne wydarzenia rynek się zmienia, ludzie mogą być mniej otwarci na rozmowy...

Kontynuuj czytanie

Dołącz do dyskusji