Porównaj oferty

Taktyka w kryzysie #2: Korekta finansowa biznesu – Zarządzanie wydatkami

Taktyka w kryzysie #2: Korekta finansowa biznesu – Zarządzanie wydatkami

Choć książkę SHIFT, która miała pomóc agentom przejść przez trudne czasy, wydano po
raz pierwszy już ponad dekadę temu, to nie ma lepszego momentu niż teraz, aby wdrożyć opisane w niej narzędzia i taktyki. Szczególnie w dzisiejszej sytuacji biznesowej, pełnej nowych wyzwań, które mają dramatyczny wpływ na gospodarkę, nasze biznesy i życia.

Jak Gary Keller pisze w SHIFT “Kiedy rynek robi zwrot, ty i wszyscy wokół ciebie musicie
zakasać rękawy.”

Niniejszy artykuł przedstawia pierwszą z sześciu taktyk opisanych w książce. Taktyki
będziemy publikować, licząc na to, że nasza seria SHIFT pomoże Ci wdrożyć sprawdzone
praktyki, tak abyś odnosił sukces w branży mimo zmian ekonomicznych i mógł uplasować się
ze swoim biznesem na możliwie najlepszej pozycji.

Przyłącz się do nas. Wspólnie się dostosujemy i ruszymy naprzód!

Uporządkuj swoje finanse
Wielu z nas nie cierpi arkuszy i nie ma potrzeby takich tworzyć. Ale jeśli chcemy odnieść sukces na rynku w tym momencie, musimy przyjąć realistyczną postawę. Czy nam się to podoba, czy nie, jesteśmy teraz w okresie kryzysowym, co znaczy, że musimy rozważnie podchodzić do przepływu pieniędzy przez nas biznes. Nie ma teraz miejsca na improwizacje.

Kryzys wymaga ograniczania budżetu i jeśli nie skorygujesz swoich wydatków, może ograniczyć twój biznes.
Przygotuj się więc i uporządkuj finanse. To czas zaciskania pasa!

Działaj w ramach swojego budżetu
“Nigdy nie tnie się za dużo. Musisz ograniczyć wydatki, tak aby dostosować je do przychodów, plus akceptowalny margines zysków. Bądź twardy. Tnij! Tnij! Tnij! Tnij raz, drugi i dalej, co tydzień aż dojdziesz do oczekiwanego poziomu.”– SHIFT, str. 34.

Jeśli nie masz w zwyczaju pracować z budżetem, musisz zacząć to robić. Kluczem do opracowania dobrego budżetu jest budowanie go według określonego celu. Zacznij od tego, jaki zysk chciałbyś osiągnąć pod koniec roku, stwórz plan wydatków, który wpisze się w określone wyniki finansowe.

Przykładowo, jeśli chcesz osiągnąć 40% margines zysków, oznacza to, że pozostaje ci 60% na pokrycie wydatków. Jeśli stosujesz się do modelu Millionaire Real Estate Agent, oznacza to, że 30% musisz przeznaczyć na koszty sprzedaży a pozostałe 30% na wydatki operacyjne.

Zakładanie marginesu zysków jasno wytycza nam jak zarządzać wydatkami. Ponadto, modeluje nasze nastawienie tak, aby wydatki traktować priorytetowo. Zmusza nas to też do pogodzenia się z faktem że dużo z naszych “muszę mieć” w rzeczywistości jest „miło mieć”.

Każdy wydatek w budżecie, powinieneś rozpatrywać z dwóch stron:

1. Ile pieniędzy Ci się zwróci

2. Do kiedy Ci się one zwrócą

Czas swobodnych wydatków się skończył. Teraz jest czas na odpowiedzialne inwestycje. Jeśli dane nakłady nie oznaczają zwrotu w określonym, potrzebnym ci czasie, wpisz je na listę kosztów do zredukowania.

Patrząc na budżet potrzebny do generowania leadów, może będziesz miał przed sobą trudny wybór pomiędzy wydatkami, które promują markę, a takimi, które generują wyniki. Przykładowo, sukces kosztów marketingowych, promujących markę, takich jak banery, plakaty na przystankach, czy ogłoszenia w mediach społecznościowych czasem jest trudny do wycenienia. Tego problemu nie mają wydatki związane z telefonowaniem do obiecujących osób, domy otwarte (o ile są bezpieczne) i marketing, który zawiera czysty CTA czyli wezwanie do działania.

Z reguły, jeśli sukces płynący z danego wydatku nie jest wymierny, należy skrupulatnie przeanalizować jego zasadność.

Zmniejsz wierzytelności, zwiększ elastyczność
Przyglądając się budżetowi, powinieneś móc przypisać każdy wydatek do jednej z dwóch kategorii: zmiennych lub stałych.

Wydatki zmienne to koszty operacyjne. Obejmują wiele z „koniecznych” usług, które stają się płatne po pierwszym użyciu. Do tych kosztów zalicza się też subskrypcje, których wysokość zależy od użycia oraz koszty sprzedaży, gdzie płatność realizowana jest po zamknięciu transakcji.

Stałe wydatki to koszty, które musisz ponieść prowadząc biznes. Nie są one zmienne i pod koniec każdego tygodnia, miesiąca lub roku wystawiany jest rachunek. Większość twoich wydatków będzie się wpisywać w kategorię kosztów stałych, a te w okresie kryzysowym muszą być dokładnie przeanalizowane.

Korygując finanse swojego biznesu, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić jest obcięcie tylu stałych wydatków, ile możesz. Gdziekolwiek się da, zamień opłaty stałe na zmienne. Możesz skontaktować się z dostawcami usług, aby renegocjować opłaty. Może się okazać, że w obecnej sytuacji ekonomicznej, usługodawcy są skłonni zastąpić taryfy stałe zmiennymi.

Kluczowe jest zmniejszenie wierzytelności i zwiększenie elastyczności. W dobie kryzysu, szuka się pieniędzy. Ważne jest, aby umieć podążać za ciosami, które obrywamy na swojej drodze!

Prowadź bilans zysków i strat – P&L
“Najważniejszym elementem sukcesu jest generowanie leadów, ale najważniejszym czynnikiem przetrwania jest zarządzanie wydatkami.” – SHIFT, str. 29.

Nie możemy traktować budżetu jak zamrożoną pizzę, którą wkładamy do piekarnika – „wstaw i zapomnij”. W czasach kryzysu to nasze wyniki, a nie oczekiwania powinny napędzać decyzje. Jeśli inwestycja nie zwraca się tak, jak planowaliśmy, musimy to wiedzieć i dostosować do tego nasz budżet.

Narzędzie, które stosują właściciele biznesu aby śledzić wyniki nazywa się Profit and Loss statement (P&) – bilans zysków i strat.

P&L to zestawienie, które pokazuje przepływ pieniędzy w biznesie. Porównuje planowane koszty z aktualnymi wydatkami. Co więcej pokazuje jak kształtują się wydatki w miarę upływu czasu.

Każdy właściciel biznesu powinien mieć taki bilans i przeglądać go co dwa tygodnie. Studiując zestawienie należy podkreślać dane tygodniowe i obserwować trendy. Szukaj zmiennych pomiędzy budżetem a bilansem i śledź zwrot każdej poczynionej inwestycji.

Musisz poruszyć niebo i ziemię, aby w czasach kryzysu utrzymać dobry bilans P&L i osiągać zysk.

Zastanawiaj się nad każdą wydaną złotówką. Wszelkie dopuszczalne rozbieżności ujdą w czasach kwitnącej gospodarki, w okresie kryzysowym, gdy liczy się każdy grosz, już nie. Jeśli każdy wydatek jest uzasadniony tym, ile z tego ci się zwróci, twój biznes wyjdzie z kryzysu jeszcze mocniejszy!

Jesteśmy w tym razem
Nie musisz zmagać się z kryzysem sam. Przyłącz się do spotkań online i poznaj najlepsze praktyki, narzędzia i przemyślenia ponad 54 tysięcy agentów na cały świecie. Wszyscy agenci są mile widziani.

Powiązane posty

Bycie liderem w czasach kryzysu

Gdy Bo Menkiti wchłaniał do swojej firmy nową niezależną agencję zdał sobie sprawę z jednej...

Kontynuuj czytanie

Taktyka w kryzysie #3: Jak robić więcej za mniej

Choć książkę SHIFT, która miała pomóc agentom przejść przez trudne czasy, wydano po raz...

Kontynuuj czytanie

Zachowanie równowagi: Nieruchomości i rodzicielstwo w czasach kwarantanny

Każdego dnia, musimy przybierać wiele twarzy: trenera, miejscowego eksperta, przyjaciela, brata,...

Kontynuuj czytanie

Dołącz do dyskusji