Porównaj oferty

Taktyka w kryzysie #1

Taktyka w kryzysie #1

Taktyka kryzysowa

#1: Bądź realistą, postępuj właściwie nastaw się na działanie

Choć książkę SHIFT, która miała pomóc agentom przejść przez trudne czasy, wydano po raz pierwszy już ponad dekadę temu, to nie ma lepszego momentu niż teraz, aby wdrożyć opisane w niej narzędzia i taktyki. Szczególnie w dzisiejszej sytuacji biznesowej, pełnej nowych wyzwań, które mają dramatyczny wpływ na gospodarkę, nasze biznesy i życia.

Jak Gary Keller pisze w SHIFT “Kiedy rynek robi zwrot, ty i wszyscy wokół ciebie musicie zakasać rękawy.”

Niniejszy artykuł przedstawia pierwszą z sześciu taktyk opisanych w książce. Taktyki będziemy publikować, licząc na to, że nasza seria SHIFT pomoże Ci wdrożyć sprawdzone praktyki, tak abyś odnosił sukces w branży mimo zmian ekonomicznych i mógł uplasować się ze swoim biznesem na możliwie najlepszej pozycji.
Przyłącz się do nas. Wspólnie się dostosujemy i ruszymy naprzód!

Taktyka #1: Zmiana nastawienia
Aby przetrwać zmianę, musisz zmienić swoje mentalne nastawienie, aby zmierzać tam, gdzie najbardziej chcesz i unikać pokusy uciekania od tego, czego boisz się najbardziej” – SHIFT, str. 24.

Spoglądanie z dobrej perspektywy jest proste, gdy wszystko idzie łatwo. Ale gdy sprawy się komplikują nasze nastawienie jest poddane próbie i wypłyną tylko ci którzy są przygotowani na zmianę mentalną. Z reguły, podczas kryzysu większość ludzi przyjmuje jedną z następujących trzech postaw:

  • Pesymistyczna: Pogrążeni w strachu, przewidują najgorsze i są niepotrzebnie pesymistycznie nastawieni.
  • Optymistyczna: Mają nadzieję, nie myślą o możliwej porażce, są nierealistycznie pozytywnie nastawieni.
  • Realistyczna: Reagują na fakt, że porażka jest jedną z możliwości, przygotowują się na najgorsze, ale wciąż dążą do osiągnięcia jak największych rezultatów.

Nadzieja na jak najlepszy efekt, wraz z przygotowywaniem się na jak najgorszy scenariusz to kluczowe biznesowe nastawienie, bez względu na sytuację gospodarczą. Realistycznie patrząc, nie możesz kontrolować sił zewnętrznych, możesz jedynie kontrolować, w jaki sposób na nie zareagujesz. A Twoja reakcja powinna być kompromisem pomiędzy rozwagą,
uważnym planowaniem i zdecydowanym działaniem.

Ci, którzy dostosują się mentalnie, wypłyną.

Osoby zbyt optymistycznie nastawione, które radzą sobie przy stabilnej gospodarce, nie przetrwają w czasach kryzysu. Nadzieja na lepsze dni nie zmobilizuje ich do działania. Podobnie, zagłębianie się negatywnych myślach może być niebezpieczne. Trudno jest wtedy walczyć o możliwości, gdyż jest się zbyt skupionym na tym co nie jest możliwe.

Realista, postrzega sytuację jasno, robi plany z wyraźnie zaznaczonymi priorytetami, skupiając się jednocześnie na działaniach. Zamawianie co miesiąc kawy dla zespołu jest dobre, gdy wszystko idzie gładko, ale nie jest to priorytetowy wydatek, gdy brakuje funduszy. Rozumienie wyzwań zanim się pojawią, wiedza, jakie należy podjąć kroki aby zabezpieczyć swój biznes przez kryzysem i podejmowanie działań, aby wdrożyć zmiany to jedyne sprawy, które utrzymają cię na powierzchni.

Przyjęcie realistycznej postawy to pierwszy krok, aby stawić czoła zmianom na rynku.

Podejmowanie właściwych działań.
Różnica pomiędzy karierą, którą warto robić a karierą, którą trzeba dźwigać polega na ilości zadań, które podejmuje się każdego dnia.” – SHIFT, str. 26.
Ustalanie, jakie kolejne działania należy wykonać oznacza pracę z wyznaczaniem priorytetów. Niemniej jednak, czasami decydowanie, co jest najważniejsze może stanowić wyzwanie. Jeśli przeczytałeś książkę JEDNA Rzecz, prawdopodobnie znasz ideę Najważniejszego Pytania. Jeśli nie, albo chcesz ją sobie przypomnieć – Najważniejsze Pytanie brzmi:

Jaką JEDNĄ rzecz mogę zrobić, taką, że wykonywanie wszystkich innych działań będzie
prostsze albo niepotrzebne?

Najważniejsze pytanie pomaga rozpoznać aktualne potrzeby. Dla większości z nas, istnieją tylko dwa krytyczne działania, które muszą stać się naszym priorytetem: zarządzanie wydatkami i generowanie leadów. Jeśli czujesz się przytłoczony nadmiarem spraw, rozbij te dwa priorytety na małe części. Zanim zaczniesz ciąć wydatki, sprawdź, czy twój bilans przychodów i rozchodów jest aktualny i czy dokładnie odzwierciedla wydatki i zarobki.
Zamiast oddawać się całkowicie strategii generowania leadów, spróbuj wysłać wiadomości do wszystkich osób z listy, których imię zaczyna się od litery „A”. Jutro wyślesz wiadomości do osób na „B”, pojutrze na „C” i tak dalej.

Cokolwiek robisz, najważniejsze jest, abyś poświęcał czas na oba zadania. Pozwoli ci to bezpośrednio rozeznać, co się dzieje na twoim rynku i jak ta sytuacja wpływa na twoje finanse. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, kluczowe jest śledzenie i rozumienie swoich liczb. W ten sposób, możesz utrzymać się na powierzchni, nie dać się złapać w żadne pułapki oraz reagować na problemy szybko i skutecznie.

Bez względu na to, co robisz, upewnij się, że robisz to odpowiedzialnie – bo odpowiadasz za siebie, swój biznes i swoich klientów. Jeśli poczuwamy się do odpowiedzialności, wyznaczamy pewne standardy i stanowimy wzór do naśladowania. A w tak niepewnej
sytuacji, należy bezwzględnie udowodnić sobie, że jesteśmy odpowiedzialni za wyniki w każdym z tych obszarów.

Gdy poczuwamy się do odpowiedzialności, wyznaczamy standardy, które inni naśladują.

Mimo iż dzisiejsze wzloty i upadki kuszą, aby próbować kilku strategii, musisz się skoncentrować i wyznaczyć jako priorytet oszczędny budżet i generowanie zysków, a także podejść realistycznie do zmieniającego się rynku. Podstawy są podstawami nie bez powodu:
są fundamentami, na których buduje się biznes. Pamiętaj, dobre nawyki, których nabierzesz w czasach zmiany, pozostaną, kiedy wkroczysz w bardziej prosperujący rynek, w momencie gdy gospodarka znów zmieni się na lepsze.

A zmieni się. Jutro zawsze jest nowy dzień. 

Jesteśmy w tym razem
Nie musisz zmagać się z kryzysem samotnie. Przyłącz się do rozmów online, poznaj praktyczne wskazówki, narzędzia i przemyślenia ponad 54 tysięcy agentów dostępnych online na całym świecie.
Wszyscy agenci są mile widziani.

Powiązane posty

Bycie liderem w czasach kryzysu

Gdy Bo Menkiti wchłaniał do swojej firmy nową niezależną agencję zdał sobie sprawę z jednej...

Kontynuuj czytanie

Taktyka w kryzysie #3: Jak robić więcej za mniej

Choć książkę SHIFT, która miała pomóc agentom przejść przez trudne czasy, wydano po raz...

Kontynuuj czytanie

Zachowanie równowagi: Nieruchomości i rodzicielstwo w czasach kwarantanny

Każdego dnia, musimy przybierać wiele twarzy: trenera, miejscowego eksperta, przyjaciela, brata,...

Kontynuuj czytanie

Dołącz do dyskusji