Zakup czy wynajem mieszkania: co wybrać?

Wielu z nas myśląc o zmianie miejsca zamieszkania zastanawia się, co jest bardziej opłacalne – kupno mieszkania czy jego wynajęcie. Na pierwszy rzut oka wszystko jest logiczne – lepiej kupić własny dom/mieszkanie, niż przez całe życie wędrować po wynajętych nieruchomościach. Często jednak przeszkodą w zakupie wymarzonego lokum jest brak dostatecznych środków na zrealizowanie transakcji zakupu.

Kupno mieszkania

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania dobrze zastanów się, co zamierzasz robić w najbliższej przyszłości? Jeśli planujesz „osiedlić się” w jednym miejscu i będziesz wyjeżdżał tylko na wakacje lub w krótkoterminowe podróże służbowe, to warto zdecydować się na zakup. Jakie są wady i zalety takiego zakupu? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Wielu doradców ds. nieruchomości jest przekonanych, że lepiej zainwestować w kupno mieszkania.

Dlaczego warto:

1. Kupując dom, Ty i tylko Ty będziesz mógł podejmować decyzje o tym, jak w nim mieszkać;

2. Nie zostanie Ci wypowiedziany najem, jak to może być w przypadku wynajmu mieszkania;

3. Możesz mieć stały meldunek, co pomaga w załatwieniu wielu spraw;

4. Możesz bezpiecznie dokonać remontu i różnych przeróbek bez obawy, że właściciel mieszkania/domu nie zgodzi się na zmiany lub zażąda przywrócenia nieruchomości do stanu pierwotnego po okresie wynajmu;

5. Możesz samodzielnie zmieniać warunki życia – mieć dzieci, zwierzęta, malować na ścianach itp.

Istnieje jednak szereg pułapek i okoliczności, których nie da się przewidzieć przy zakupie własnego mieszkania/domu na kredyt.

Problemy przy zakupie nieruchomości:

  1. Wkład własny. 

Aby kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, musisz mieć pod ręką dość dużą kwotę pieniędzy na wkład własny. Z reguły mówimy o 20% wartości mieszkania. Nie zapomnij też o odsetkach i prowizjach bankowych: za mieszkanie kupione na kredyt hipoteczny trzeba zapłacić kwotę o wiele większą niż cena mieszkania.

  1. Stałe obciążenie ekonomiczne. 

Pozycję tę można warunkowo przypisać do „wad”, bo kredyt hipoteczny zobowiązuje do dyscypliny finansowej. Płatności określone w umowie hipotecznej muszą być realizowane w określonej wysokości i z określoną częstotliwością. A jeśli naruszysz warunki umowy, możesz zostać obciążony karą, a przy dużych zaległościach nawet stracić mieszkanie.

Najem nieruchomości.

Jeśli planujesz wkrótce zmienić miejsce zamieszkania – wyjechać na studia, zmienić pracę na inną za granicą czy w innym mieście albo może chciałbyś poznać kulturę i religię różnych krajów świata i nie zamierzasz zostać w jednym miejscu na całe życie? Najlepszą opcją może być najem mieszkania.

Zalety najmu:

  1. Niższa opłata miesięczna – miesięczny czynsz za najem nieruchomości w większości przypadków jest niższy niż spłata raty hipotecznej. Zerknij na przykład:

Chcesz kupić mieszkanie we Wrocławiu o powierzchni ok 60 m2 za 550 tys. zł. Biorąc kredyt hipoteczny z 20% wkładem własnym miesięczna rata kredytu wyniesie ok. 2200 -2300zł. Do tego trzeba doliczyć opłaty eksplotacyjne. Pamiętaj, że na wkład własny potrzebujesz 110 tys. zł. Jeżeli chciałbyś wynająć mieszkanie w tej samej okolicy to musiałbyś wydać ok 1800 – 2000zł miesięcznie i doliczyć opłaty eksplotacyjne.

  1. Swoboda przemieszczania się – zawsze możesz wynająć mieszkanie bliżej pracy, parku, centrum handlowego i równie szybko zmienić je, gdy wymagają tego okoliczności lub zwyczajnie okolica okaże się nie być tak atrakcyjna, jak sądziłeś. Taka elastyczność przydaje się zmiany miejsca pracy zarówno na terenie miasta, jak i w przypadku większych zmian.
  2. Brak odpowiedzialności – wynajmując mieszkanie nie musisz przeprowadzać dużych remontów i napraw. Po prostu utrzymuj je w czystości. Wszelkie duże naprawy pozostają po stronie właściciela.
  3. Brak obowiązków – twoim jedynym obowiązkiem jest terminowe regulowanie opłat i przestrzeganie warunków umowy. Nie potrzebujesz też dużego kapitału na start – kaucja, która jest zwracana na koniec wynajmu, to zwykle równowartość jednomiesięcznego czynszu.
  4. Nie musisz urządzać mieszkania. Większość mieszkań wynajmowana jest wraz z meblami oraz sprzętem.

Minusy najmu:

  1. Płacisz czynsz obcej osobie nie stając się właścicielem nieruchomości.
  2. Jeśli masz już własne meble, może to stanowić problem. Część właścicieli wynajmuje swoje mieszkania wraz ze sprzętem AGD i meblami. Nie zawsze  zgadzają się, aby zabrać zbedne meble z mieszkania.
  3. Nie możesz dopasować wszystkiego do siebie – jeśli chcesz, aby wszystko w mieszkaniu było tak, jak lubisz, najprościej jest od razu poszukać takiego mieszkania, które sprosta wszystkim Twoim wymaganiom dotyczącym standardu,  stylu, wyposażenia, sprzętu. To jednak trudne.
  4. Zwierzęta nie są akceptowane – często właściciele nieruchomości nie wyrażają zgody na zamieszkanie ze zwierzętami domowymi (kotem, psem, a nawet papugą). Dla niektórych może to stanowić problem gdyż obawiają się zniszczeń.
  5. Dzieci – nie zawsze mile widziane. Zdarza się, że właściciele mieszkań nie są zainteresowani wynajmem rodzinom z dziećmi, czego powodem często jest obawa przed zniszczeniami czy kłopot z eksmisją lokatorów w przypadku zaległości w płatnościach lub łamania warunków umowy najmu.

Zarówno wynajem jak i zakup nieruchomości ma swoje wady i zalety. Podejmując decyzję warto przemyśleć swoje plany na najbliższe lata oraz ewentualne konsekwencje nagłych nieoczekiwanych zmian planów. W podjęciu decyzji może pomóc Ci profesjonalny pośrednik, który przedstawi korzyści i niedogodności każdego z rozwiązań.

Autor: Władysław Antiuszko

Doradca ds. nieruchomości Keller Williams Quality

Zobacz profil

Planując sprzedaż czy zakup nieruchomości skorzystaj z doświadczonego pośrednika. Po więcej porad i artykułów odwiedź www.kwpoland.com/blog oraz zobacz nasze video www.kwpoland.com/video. ZAPRASZAMY

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać