Wiadomości z rynku finansowego: wg Michała Sokołowskiego z Kancelarii Doradztwa Finansowego #6

W banku ING tylko oprocentowanie stałe

W grudniu bank ING zdecydował się na ograniczenie udzielania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym. Od 17 grudnia klienci mogą ubiegać się o udzielenie kredytu wyłącznie na oprocentowaniu stałym. Oprocentowanie zmienne ma ponownie pojawić się w ofercie w połowie 2023 r. Jak tłumaczy bank ING jest to spowodowane zmianami, które czekają banki oraz klientów z początkiem nowego roku. Obecnie w banku ING trwają prace dostosowujące systemy informatyczne i procedury wewnętrzne do kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na nowej stawce WIRON. Przypominamy, że bank ING nie jest jedyną instytucją, która zdecydowała się na ograniczenie przyjmowania wniosków kredytowych. Już kilka miesięcy temu możliwość wnioskowania o kredyt hipoteczny mocno ograniczył bank BNP Paribas, gdzie na ten moment z oferty kredytu hipotecznego mogą skorzystać wybrane grupy klientów wewnętrznych oraz osoby zdecydowane na budowę domu ekologicznego.
Mimo wprowadzonych ograniczeń w banku ING, posiada on konkurencyjną ofertę kredytu hipotecznego na oprocentowaniu stałym i jest często wybieranym bankiem wśród nowych klientów.

Kredyt ze spłatą rodzinną w PKO BP

W tym miesiącu bank PKO BP dołączył do grona instytucji finansowych oferujących kredyt hipoteczny ze spłatą rodzinną. Klienci nieposiadający wkładu własnego mogą ubiegać się o finansowanie nabycia nieruchomości również w PKO BP. Podstawą udzielenia kredytu  i jednocześnie dodatkowym zabezpieczeniem kredytu jest gwarancja BGK.Gwarancja obejmuje kwotę kredytu stanowiącą od 10% do 20% wydatków – nie więcej niż 100 tys. zł. Gwarancja udzielana jest pod warunkiem zapłacenia przez wnioskodawcę prowizji na rzecz BGK w wysokości 1% od kwoty objętej gwarancją.

WIRON zastąpi WIBOR

WIRON już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR. To ważna dla zmiana dla kredytobiorców, ponieważ od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość płaconych rat. Proces reformy wskaźników referencyjnych będzie rozłożony w czasie. Ma zostać zrealizowany w całości do końca 2025 roku. Uczestnicy rynku kredytowego będą jednak mogli wdrażać nowe produkty finansowe, w tym m.in. kredyty hipoteczne oparte na WIRON, już od najbliższych miesięcy. Jest to faza przygotowawcza, po której nastąpi faza wprowadzania, realizowana w 2023 r. Dotychczasowe umowy oparte na wskaźniku WIBOR mają zostać zmienione dopiero w 2025 r.

Zapraszamy również na profile Kancelarii Finansowej Sokołowski po więcej informacji ze świata finansów.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać
Szukaj