fbpx

Wiadomości z rynku finansowego: wg Michała Sokołowskiego z Kancelarii Doradztwa Finansowego #3

Santander kolejnym bankiem w programie mieszkanie bez wkładu własnego

Od 16 sierpnia 2022 r. klienci mają możliwość zawnioskowania o przyznanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego w banku Santander. Zgodnie z założeniami rządowego programu Mieszkanie bez Wkładu, jest on skierowany do singli, małżeństw oraz par, które nie posiadają innej nieruchomości mieszkalnej. Wyjątkiem są rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci, wtedy mogą posiadać łącznie jedną nieruchomość, nie większą niż:
50 m kw., gdy dzieci jest dwoje,
75 m kw., gdy jest troje dzieci,
90 m kw., gdy jest czworo dzieci,
brak limitu metrażu dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci.
Celem kredytu może być:
zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym lub pierwotnym (również z wykończeniem/remontem). W przypadku zakupu mieszkania cena 1m2 p.u. nie może przekroczyć określonych limitów
budowa domu (z generalnym wykonawcą lub metodą gospodarczą)
Bank ustalił maksymalną kwotę kredytu na 500 000 zł. Zgodnie z ustawą o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, a okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat.
W związku z objęciem kredytu gwarancją BGK kredytobiorca będzie ponosił dodatkowo opłatę na rzecz BGK. Opłata prowizyjna stanowi 1% kwoty gwarancji (max. 1.000 zł) i będzie wnoszona najpóźniej w dniu zawarcia umowy kredytu.

Obniżki marż oraz stawek oprocentowania stałego

W ostatnim czasie niektóre banki zaczęły obniżać wysokości marż oraz stawki oprocentowania stałego. Bez wątpienia jest to odpowiedź na potrzeby rynku i próba zachęcenia klientów do składania wniosków kredytowych.
Na ten moment klienci mogą liczyć na marże zaczynające się od 1,3%. W porównaniu ze stawkami obowiązującymi w czasie wzmożonego zainteresowania kredytami hipotecznymi, aktualne wartości są bardzo niskie. Jest to zatem doskonały czas na refinansowanie kredytu hipotecznego, zaciągniętego w poprzednich miesiącach, kiedy to banki nie musiały walczyć o klienta. Wysokość oprocentowania stałego również w ostatnich tygodniach uległo obniżeniu. Klient może na ten moment liczyć na oferty, gdzie oprocentowanie stałe nie przekracza 8%.

Nowa ustawa deweloperska- rozwiewamy wątpliwości

W lipcu i sierpniu otrzymaliśmy wiele pytań na temat nowej ustawy deweloperskiej. Nowe przepisy budzą wiele wątpliwości, a my postaramy się je rozwiać.

Najwięcej pytań dotyczyło bez wątpienia kwestii mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz okoliczności, w których ich założenie jest obowiązkowe. Zgodnie z nową ustawą deweloperską początek obowiązku prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego (MRP) przez dewelopera rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem sprzedaży. Wobec powyższego, rachunki powiernicze muszą być założone zawsze wtedy, gdy jest zawierana umowa deweloperska albo wtedy, kiedy są zawierane umowy przedwstępne zobowiązujące do zawarcia umowy przenoszącej własność wybudowanych już lokali albo domów. Według wykładni przepisów ustawy można zauważyć, że jedynie w przypadku, kiedy mają być zawierane wyłącznie umowy przenoszące własność nieruchomości, bez umów deweloperskich czy przedwstępnych, nie ma obowiązku prowadzenia MRP.

Kolejną kwestią budzącą wątpliwości jest stosowanie przepisów nowej ustawy deweloperskiej do inwestycji, których sprzedaż została rozpoczęta przed wejściem w życie nowego prawa. Otóż zgodnie z ustawą wyłącza ona stosowanie nowych przepisów do przedsięwzięć deweloperskich, w których deweloper podpisał przynajmniej jedną umowę deweloperską przed 1 lipca 2022 r. Umowa przedwstępna to inna umowa niż umowa deweloperska. Wobec tego w przypadku inwestycji, w ramach których nie podpisywano umów deweloperskich, od 1 lipca 2022r. stosuje się przepisy nowej ustawy.

Otrzymaliśmy również zapytania, w jaki sposób interpretować pojęcie „nieuzyskania pozytywnej decyzji kredytowej przez rezerwującego”? Zgodnie z ustawą wtedy powstaje obowiązek zwrotu opłaty rezerwacyjnej. Rezerwujący, w celu uzyskania zwrotu opłaty rezerwacyjnej, musi więc przedstawić decyzję kredytodawcy o odmowie udzielenia kredytu z uwagi na negatywną ocenę zdolności kredytowej. Co ważne, wystarczy jedna decyzja kredytodawcy. Deweloper nie ma podstaw do żądania trzech odmownych decyzji banku.

Równie często otrzymywaliśmy pytania na temat formy umowy przedwstępnej. Przypominamy, że zgodnie z nową ustawą deweloperską umowy przedwstępne powinny zostać spisane w formie aktu notarialnego, podobnie jak umowy deweloperskie, czy akty przeniesienia własności.

Michał Sokołowski z Zespołem

Zapraszamy również na profile Kancelarii Finansowej Sokołowski po więcej informacji ze świata finansów

Następny wpis

Zbieramy kroki

Compare listings

Porównać