Wiadomości z rynku finansowego: wg Michała Sokołowskiego z Kancelarii Doradztwa Finansowego #4

Kolejny bank obniża wysokość marży

We wrześniu większość banków w dalszym ciągu kontynuowała politykę niskich marż. Mimo podwyżek stóp procentowych oraz restrykcyjnych warunków dotyczących zdolności kredytowej jest to dobry czas na refinansowanie kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty w czasach pandemii.

W dalszym ciągu klienci mogą liczyć na marże na poziomie 1,4 % w przypadku 20% wkładu własnego oraz nawet 1,9% przy 10% wkładzie.

Wysokość oprocentowania stałego na ten moment zaczyna się od poziomu 8,52%. Warto pamiętać, że oprocentowanie stałe obowiązuje zazwyczaj przez okres 5 lat.

Wyższa kwota kredytu w ramach programu Mieszkanie bez Wkładu Własnego w banku Santander

Santander Bank Polska zrezygnował z ograniczenia do 500.000 zł. kwoty Gwarantowanego Kredytu Mieszkaniowego. Na chwilę obecną maksymalna kwota GKM w Santanderze związana jest z ograniczeniami  ustawowymi w zakresie wysokości gwarancji BGK i udziału własnego kredytobiorcy. Zgodnie z ustawą kwota gwarancji będąca częścią kredytu hipotecznego stanowi:

  • min. 10% nakładów inwestycyjnych
  • max (razem z wkładem własnym kredytobiorcy) 20% nakładów inwestycyjnych
  • max  100.000 zł.

W chwili obecnej maksymalna kwota kredytu w ramach GKM w Santander Bank Polska wynosi 900.000 zł

Podsumowując: kredytobiorcy chcący skorzystać z programu Mieszkanie bez Wkładu Własnego od września mogą liczyć w banku Santander na wyższą kwotę kredytu.

Zmiany w ubezpieczeniu pomostowym

15 sierpnia Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Ustawa została ogłoszona w dniu 17 sierpnia,  a znowelizowane przepisy prawne obowiązują od 17 września 2022 r. Czego dotyczą zmiany i na co mogą liczyć kredytobiorcy?

Klienci, którzy zaciągnęli kredyt przeznaczony na zakup nieruchomości zobligowani są do trwającego nawet pół roku oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Ten długi czas oczekiwania wynika z wydłużających się terminów procesowych w wydziałach wieczystoksięgowych. Klienci, którzy nie ponoszą faktycznej winy za wydłużający się czas wpisu hipoteki,  byli do tej pory zobowiązani do regulowania przez ten czas na rzecz banków dodatkowych opłat, określanych  „ubezpieczeniem pomostowym”. Wpływało to niekorzystnie na wysokość miesięcznej raty kredytu, ponieważ banki do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej podwyższały marżę kredytu, co skutkowało wyższym oprocentowaniem. Jeżeli klient zaciągnął kredyt hipoteczny w banku, w którym marża została podwyższana o 1,5%, to musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami w wysokości nawet kilkuset złotych.

Nowe przepisy przewidują regułę polegającą na tym, że w razie naliczenia przez bank należności, po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej uzyskana opłata lub prowizja powinna zostać zwrócona konsumentowi bądź zaliczona na poczet innych należności, które kredytobiorca zobowiązany jest uregulować. W praktyce znakomita większość banków rezygnuje z podwyższenia marży w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Dotyczy to klientów, którzy podpisali umowy kredytowe po 17.09.2022 r. W sytuacji, kiedy umowa kredytowa została zawarta przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy, a kredytobiorca w dalszej kolejności oczekuje na wpis hipoteki do księgi wieczystej, banki zazwyczaj decydują się na zwrot naliczonych kosztów. Każdy bank posiada jednak własne regulacje w tej kwestii.

Zapraszamy również na profile Kancelarii Finansowej Sokołowski po więcej informacji ze świata finansów

Compare listings

Porównać