Podwyżki oprocentowania stałego
Na początku października Rada Polityki Pieniężnej przerwała cykl podwyżek stóp procentowych zapoczątkowany w październiku 2021 r. Jest to spora niespodzianka, gdyż ekonomiści i analitycy bankowi spodziewali się kontynuacji procesu podwyżek stóp procentowych. Niestety zważywszy na ciągły wzrost poziomu inflacji, dalsze podwyżki zdają się być nieuniknione. Na podobnym stanowisku stoją analitycy wszystkich banków komercyjnych w Polsce, przez co poziom oprocentowania stałego wzrósł praktycznie we wszystkich bankach. Na ten moment klienci, którzy posiadają 10% wkładu własnego muszą liczyć się z oprocentowaniem stałym na poziomie 8,74%-11,91% w zależności od banku. Dla klientów posiadających 20% wkładu własnego banki przygotowały oferty oprocentowania na poziomie 7,92%-11,11%. Oprocentowanie stałe w chwili obecnej posiadają w swojej ofercie wszystkie banki komercyjne. Jego czas trwania zazwyczaj ustalany jest na 5 lat, jednakże są w Polsce banki, które oferują oprocentowanie stałe na 7 lub nawet 10 lat. Na taką formę oprocentowania kredytu hipotecznego najczęściej decydują się klienci, którzy nie chcą martwić się dalszymi podwyżkami stóp procentowych i zmieniającą się wysokością rat.
Korzystniejsze zasady liczenia zdolności kredytowej dla przedsiębiorców
W październiku niektóre banki przyjęły politykę luzowania restrykcji w przypadku kredytobiorców prowadzących działalność gospodarczą. Bank ING zdecydował się na przyjmowanie dochodu z JDG w przypadku zmiany sposobu opodatkowania w trakcie trwania roku rozliczeniowego. Podobną praktykę przyjął bank Millennium, który wprowadził korzystne zmiany w liczeniu dochodu z działalności gospodarczej w sytuacji przejścia w tym roku z KPiR na ryczałt ewidencjonowany dla kredytobiorców działających w jednej ze wskazanych przez bank branż. Zmiana sposobu rozliczania z Urzędem Skarbowym w wielu bankach przestaje stanowić problem uniemożliwiający otrzymanie kredytu hipotecznego. Ciekawą politykę wobec przedsiębiorców przyjął również bank PKO BP, który od października w przypadku prowadzenia spółki jawnej lub partnerskiej nie bierze pod uwagę podczas liczenia zdolności kredytowej zobowiązań firmowych. Bank otworzył się również na kredytobiorców posiadających dochody z tyt. dywidendy.
Kolejny bank otwiera się na rządowy program mieszkanie bez wkładu własnego
W mijającym miesiącu do grona banków uczestniczących w rządowym programie Mieszkanie bez Wkładu Własnego dołączył bank Pekao SA. Od 14 października bank umożliwił składanie wniosków o kredyt z BGK. Tym samym kredytobiorcy ubiegając się o kredyt bez wkładu własnego mogą liczyć na ofertę jednakową, jak dla klientów posiadających 10 % wkładu własnego.
Michał Sokołowski z Zespołem