Kolejna zaskakująca decyzja RPP
W listopadzie Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi z rzędu zdecydowała o utrzymaniu aktualnych stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Jest to zaskakująca decyzja zarówno z perspektywy ekonomistów, jak i analityków bankowych, gdyż zarówno jedni, jak i drudzy spodziewali się kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej, czego konsekwencją są podwyżki stóp procentowych. Członkowie RPP wskazują, że ostatnie przerwanie cyklu podwyżek stóp nie oznacza jego końca.
Banki na decyzję RPP zareagowały obniżką poziomu oprocentowania stałego. W listopadzie kredytobiorca posiadający 20% wkład własny mógł liczyć na oprocentowanie stałe w granicach 8,29%-9,72%, co w porównaniu z poprzednim miesiącem jest bardzo dobrym wynikiem. W listopadzie banki nie zdecydowały się na wprowadzenie znaczących obniżek marż. Klienci posiadający 20% wkład własny mogą uzyskać bardzo korzystne warunki kredytowania, gdzie marża rozpoczyna się od ok 1,5%.
Pozytywne zmiany w sposobie liczenia zdolności kredytowej
Listopadowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej miała wpływ nie tylko na wysokości rat kredytów, ale także na zdolność kredytową przyszłych kredytobiorców. Bank Pekao SA zdecydował się na wprowadzenie zmian w sposobie liczenia zdolności kredytowej. Zmiany te obejmują zarówno dochody uzyskiwane z tytułu umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczych. Podobną politykę od kilku tygodni stosuje bank PKO BP, który stale wprowadza zmiany, mające na celu podwyższenie poziomu zdolności kredytowej potencjalnym kredytobiorcom. W chwili obecnej niektóre banki zdecydowały się na uwzględnienie przy liczeniu zdolności kredytowej dochodów z takich źródeł jak: alimenty, 500+, czy świadczenie mieszkaniowe uzyskiwane przez żołnierzy zawodowych. Bank Millennium w listopadzie zaczął uwzględniać dochód z tyt. 500+, a także podwyższył przyjmowaną kwotę dochodu uzyskiwanego z tyt. alimentów z 500 zł na 700 zł. Wszystkie te zmiany spowodowały, że zdolność kredytowa liczona jest korzystniej.
Zapraszamy również na profile Kancelarii Finansowej Sokołowski po więcej informacji ze świata finansów