Sprzedający jak i Kupujący często nie wiedzą o tym, że nawet po dłuższym czasie od sprzedaży nieruchomości Kupujący może zgłosić, że zakupiona nieruchomość ma wady i żądać od Sprzedającego ich usunięcia lub dochodzić roszczeń w inny sposób.
CZYM JEST RĘKOJMIA?
To ustawowa odpowiedzialność Sprzedającego względem Kupującego za wady fizyczne oraz prawne rzeczy sprzedanej.
W polskim prawie cywilnym rękojmię reguluje art. 556-576 Kodeksu Cywilnego.
OKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI
Ustawowy termin rękojmi nieruchomości od ruchomości różni się długością okresu odpowiedzialności Sprzedającego.
W przypadku nieruchomości rękojmia za wady fizyczne obowiązuje przez okres 5 lat od dnia wydania nieruchomości Kupującemu. Nieco inaczej liczymy ten okres w przypadku wad prawnych, wtedy termin 5 letni rozpoczyna się w dniu w którym Kupujący dowiedział się o ich istnieniu.
UPRAWNIENIA KUPUJĄCEGO
Kupujący może zażądać od Sprzedającego:
- obniżenia ceny zakupionej nieruchomości,
- usunięcia wady (np. naprawienia jej),
- wymiany nieruchomości na inną wolną od wad.
W ostateczności Kupujący może odstąpić od umowy. Pamiętajmy jednak, że może to zrobić tylko w wypadku gdy wada nie pozwala na używanie nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem.
WYŁĄCZENIE LUB OGRANICZENIE RĘKOJMI
Prawo zezwala na swobodę uregulowania rękojmi w umowie sprzedaży.
Można ją rozszerzyć, ograniczyć bądź wyłączyć. Wyłączenie rękojmi jest możliwe w sytuacji gdzie obie strony transakcji to osoby fizyczne lub obie strony umowy to przedsiębiorstwa. Nie możemy wyłączyć rękojmi w przypadku nieruchomości sprzedawanej przez firmę osobie prywatnej lub odwrotnie.
Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli Sprzedający zataił podstępnie wadę przed Kupującym.
Autor: Marzena Stopa
Doradca ds. Nieruchomości Keller Williams Partners
ZOBACZ PROFIL
Planując sprzedaż czy zakup nieruchomości skorzystaj z doświadczonego pośrednika. Po więcej porad i artykułów odwiedź www.kwpoland.com/blog oraz zobacz nasze video www.kwpoland.com/video. ZAPRASZAMY