fbpx

Sprzedaż nieruchomości gruntowych

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, chęć posiadania własnego kawałka ziemi wzrosła kilkukrotnie. Pandemia i związane z nią zmiany w gospodarce oraz ograniczenie naszego przemieszczania się spowodowały, że coraz częściej decydujemy się na zakup nieruchomości gruntowej nie tylko pod budowę domu, ale jako miejsce wypoczynku lub lokatę kapitału.

Przy kupnie każdej nieruchomości ważne jest bezpieczeństwo transakcji, musimy mieć pewność, że grunt, który kupujemy wolny jest od wad prawnych i obciążeń. Podstawą jest analiza księgi wieczystej, z której miedzy innymi możemy dowiedzieć się o ilości właścicieli, obciążeniach finansowych, dostępie do drogi publicznej, służebności drogi koniecznej, bądź też udziale w drodze dojazdowej.

Niejednokrotnie działki dziedziczone, dzielone wiele lat temu nie są w stanie sprostać obowiązującym obecnie przepisom oraz wymaganiom klientów. Czasem trudno odnaleźć granice, bo kamienie od dawna są niewidoczne lub w ogóle ich nie ma. Zdarzają się również bardzo nieregularne kształty działek. Dojazdy do posesji są zbyt wąskie lub nieuregulowane prawnie. Taki stan rzeczy może komplikować sprzedaż.
Podejmując się sprzedaży działki musimy przede wszystkim sprawdzić czy teren, na którym położona jest dana działka, objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub czy wydane są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. W następnej kolejności ważne jest sprawdzenie dostępu do mediów. Szczególnie istotna jest tutaj kwestia przyłącza energetycznego. W związku z corocznie zmieniającymi się warunkami technicznymi i znacznym obostrzeniem zaleceń ustawodawcy dotyczących energooszczędności budynków powoli gaz staje się coraz mniej atrakcyjny. Coraz bardziej wyśrubowane warunki mogą spełnić często tylko źródła odnawialne. Media to również woda i kanalizacja. Ważna jest odległość do wodociągu miejskiego, bo koszt doprowadzenia wody może być bardzo wysoki. W przypadku braku możliwości podłączenia do wodociągu zaistnieje konieczność kopania studni. Brak dostępu do kanalizacji sanitarnej spowoduje konieczność wybudowania zbiornika bezodpływowego (tak zwane szambo) lub przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków. Warto również sprawdzić czy grunt jest nośny, czy na danym terenie nie ma szkód górniczych, oraz jak wysoki jest poziom wód gruntowych.
Dla formalności notarialnych musimy dostarczyć sporo dokumentów, między innymi takich jak: wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o przeznaczeniu gruntu lub zaświadczenie o jego braku, lub też decyzja o warunkach zabudowy, wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej, gdy będzie wydzielana działka do nowej księgi wieczystej, zaświadczenie czy działka jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu, informacja o położeniu nieruchomości w obszarze rewitalizacji.

Przy wyborze działki klienci zwracają bardzo dużą uwagę na dojazd oraz okolicę. Kupujący podejmują decyzje coraz bardziej świadomie oraz mają coraz większe wymagania. Linie wysokiego, średniego napięcia, słupy wysokiego napięcia, zakłady przemysłowe, nawet małe przedsiębiorstwa w otoczeniu stanowią nieraz główny powód rezygnacji z zakupu. Jednym z ostatnich przykładów jest wycofanie się klienta z zakupu działki pod wymarzony dom z powodu powstającego naprzeciwko warsztatu samochodowego oraz działającego niedaleko tartaku. Wiele osób szuka gruntów w zacisznym miejscu, z dala od innych posesji, często nie zdając sobie sprawy z tego, że nie do każdego miejsca docierają jeszcze wszystkie media, a Internet nie zawsze ma zasięg. Nieruchomości w mocno zurbanizowanych okolicach nie dają tyle prywatności, w zamian oferując lepszą infrastrukturę czy łatwiejszy dostęp do komunikacji .
Jak widać przy zakupie wymarzonej ziemi można popełnić wiele błędów. Aby ich uniknąć najlepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo transakcji sprzedaży i zakupu, doradzą oraz spokojnie przeprowadzą przez cały proces.

Autor: Natalia Adamaszek
Doradca ds. Nieruchomości Keller Williams Silesia
Zobacz profil

Planując sprzedaż czy zakup nieruchomości skorzystaj z doświadczonego pośrednika. Po więcej porad i artykułów odwiedź www.kwpoland.com/blog oraz zobacz nasze video www.kwpoland.com/video. ZAPRASZAMY

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać