fbpx

Jak kupić nieruchomość w Chorwacji?


Zakochać się w Chorwacji nie jest trudno. Naturalny urok i wyjątkowy styl życia w Chorwacji każdego roku przyciągają wielu zagranicznych nabywców nieruchomości. Ludzie często przyjeżdżają tu na wakacje i zakochują się. Dostrzegają też dobrą okazję inwestycyjną, dlatego nieruchomości na wyspach i wzdłuż wybrzeża Adriatyku są absolutnym hitem. Warto zatem opisać co i jak musimy zrobić, by w naszym ukochanym miejscu, zakupić swój wymarzony dom, lub jak zrealizować inwestycję w pięknej Chorwacji.


Jako kraj członkowski Unii Europejskiej podlegamy ujednoliconym przepisom i nie musimy uzyskiwać żadnych specjalnych zezwoleń na zakup nieruchomości w Chorwacji. To bez wątpienia ogromny atut i ułatwienie. Walutą narodową Chorwacji jest Kuna i zgodnie z prawem należy jej używać we wszystkich transakcjach. Ceny nieruchomości w ogłoszeniach są często wyrażane w Euro, mimo iż Chorwacja nadal nie jest częścią strefy płatności w Euro. Oczekuje się, że Euro zastąpi Kunę do końca 2023 roku. Jest tylko jeden przypadek, w którym za nieruchomość można płacić w obcej walucie. Może się tak zdarzyć, jeśli zarówno kupujący, jak i sprzedający są obcokrajowcami i transakcja finalizowana jest poza granicami Chorwacji.


Proces zakupu nieruchomości nie jest skomplikowany. Podzielić go możemy na 4 etapy:


1. Umowa przedwstępna. To będzie Twój pierwszy krok w kierunku posiadania nieruchomości w Chorwacji. Umowa określa cenę i datę finalizacji zakupu, a także główne informacje o kupującym i sprzedającym. Kupujący zwyczajowo płaci około 10% uzgodnionej ceny jako kaucję. Kaucja nie podlega zwrotowi w przypadku odstąpienia od zakupu, tylko jeśli w umowie zaznaczono inaczej.


2. Ubieganie się o zgodę. Ten krok dotyczy obywateli krajów spoza Unii Europejskiej. Państwo spoza UE zawiera z Republiką Chorwacji umowę o wzajemności, wówczas Ministerstwo Sprawiedliwości i Administracji Publicznej musi zatwierdzić zakup. Wniosek można złożyć osobiście lub pocztą elektroniczną i musi zawierać załączniki w postaci wymaganych dokumentów, takich jak podstawa prawna nabycia własności, dowód własności zbywcy, zaświadczenie o stanie prawnym z urzędu właściwego dla obszaru, w którym znajduje się nieruchomość, dowód potwierdzający obywatelstwo nabywcy, a także dowód uiszczenia opłaty administracyjnej. Ministerstwo ma 60 dni na przyjęcie lub odrzucenie wniosku.


3. Finalizacja umowy. Po zaakceptowaniu wniosku, kolejnym krokiem jest przygotowanie pełnej umowy i sfinalizowanie zapłaty pozostałej części ceny. Następnie następuje rejestracja zakupu nieruchomości w księdze wieczystej. W tym celu należy przesłać dokumenty zakupu i dowód opłaty 250kn. Niezmiernie ważne jest, aby wszystkie dokumenty były przygotowane z dokładnością i wnioski nie zawierały błędów! W przeciwnym razie można otrzymać wysoką karę. Szczegóły umowy muszą być zarejestrowane w księgach gruntów Miejskiego Wydziału Katastralnego, a podatek od zakupu musi zostać zapłacony.


4. Płatność podatku. Wśród wielu pytań, które pojawiają się jeszcze przed zakupem nieruchomości w Chorwacji, pojawia się to, dotyczące podatków. Jakie podatki będziesz musiał zapłacić przy zakupie nieruchomości w Chorwacji? Obecnie podatek ten wynosi 5 % rynkowej wartości nieruchomości, przy czym urząd skarbowy ma prawo samodzielnie określić wartość rynkową nieruchomości i może się zdarzyć, że zapłacimy 3% podatku od nieruchomości, którą chcemy nabyć.  Podatek ten należy uiścić w terminie 15 dni od otrzymania decyzji o podatku od przeniesienia własności nieruchomości. W przypadku niedotrzymania terminu płatności zostanie naliczona kara w postaci odsetek w wysokości 17,5% za każdy dzień do momentu uregulowania płatności.


Czy warto kupić nieruchomość w Chorwacji? Zdecydowanie – Tak! To jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, doskonale skomunikowane z każdym zakątkiem świata, wspaniałą fauną i florą oraz prawdziwym rajem dla żeglarzy i ludzi kochających morze. Aby jednak w pełni się cieszyć zakupem, a nie martwić o transakcje ważna jest praca z ludźmi godnymi zaufania. Proces zakupu nieruchomości w Chorwacji może być tak jak ten kraj ekscytujący i chociaż istnieje wiele zasobów internetowych, z których możesz skorzystać, aby kupić nieruchomość, najbezpieczniejszą drogą będzie agencja nieruchomości i godny polecenia Agent. 

Tak jak w życiu i w przysłowiu – nie warto oszczędzać na pierwszej randce, by miłość miała szansę się narodzić, tak również przy zakupie nieruchomości w Chorwacji pamiętać należy o każdym detalu i szczególe. 

Do zobaczenia przy oliwkach i lampce wina na tarasie Waszego domu w Chorwacji.

Autor: Małgorzata Kaczmarek
Doradca ds. Nieruchomości Keller Williams Partners
Zobacz profil

Planując sprzedaż czy zakup nieruchomości skorzystaj z doświadczonego pośrednika. Po więcej porad i artykułów odwiedź www.kwpoland.com/blog oraz zobacz nasze video www.kwpoland.com/video. ZAPRASZAMY

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać