fbpx

Wyłączność – dlaczego jest korzystna dla Sprzedającego i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Jeżeli postanowisz skorzystać z profesjonalnej pomocy przy sprzedaży domu czy mieszkania, pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać wybraniu pośrednika, powinno być podpisanie umowy pośrednictwa. Na jaką umowę powinieneś się zdecydować? 

Nie każdy wie, że na rynku nieruchomości funkcjonują dwa rodzaje umów: tak zwana umowa otwarta oraz umowa ekskluzywna zwana również umową na wyłączność.

W przypadku umowy otwartej, w sprzedaży nieruchomości może pośredniczyć  kilka agencji natomiast wynagrodzenie otrzymuje tylko ta, która skutecznie doprowadzi do transakcji. Ponieważ taka sytuacja nie jest najkorzystniejszą dla agenta podpisującego umowę otwartą, często agenci nie angażują się w 100% w promocję i marketing danej nieruchomości wykonując tylko podstawowe działania wynikające z umowy. 

Przy umowie na wyłączność Agent koncentruje się i podejmuje wszelkie działania zmierzające do sprzedaży nieruchomości po możliwie najwyższej cenie w jak najkrótszym czasie, często znacznie wykraczające poza zakres czynności opisany w umowie. Są to działania takie jak opracowanie indywidualnej strategii marketingowej, profesjonalna sesja fotograficzna, home staging, dodatkowe miejsca promocji oferty. Przy nieruchomościach „trudnych” skorzysta z pomocy Rzeczoznawcy Majątkowego, aby ustalić właściwą cenę ofertową, która jest jednym z podstawowych czynników wpływających na sprzedaż nieruchomości. Nakłady finansowe przeznaczane na marketing oferty, produkcję materiałów reklamowych, dodatkowe kanały dystrybucji nie tylko na rynku lokalnym, ale często światowym, są znacznie większe, ponieważ ryzyko nieotrzymania wynagrodzenia z powodu braku finalizacji transakcji jest znacznie niższe, niż w przypadku umowy otwartej. Umowa na wyłączność z jednym biurem nieruchomości daje klientowi komfort kontaktowania się z osobą, która pracuje nad ofertą i zna wyniki, statystki, reakcje i opinie potencjalnych kupujących/najemców oraz na bieżąco koryguje strategie w przypadku małego zainteresowania nieruchomością. Kontrakt wyłączny to również wsparcie agenta w negocjacjach ceny  i krótszy czas finalizacji transakcji.

Umowa wyłączna i powierzenie nieruchomości jednemu agentowi nie oznacza wcale mniejszego zasięgu oferty. Poprzez zaangażowanie większych środków i czasu agenta w promocję oferty, klient osiąga często znacznie lepszy efekt otrzymując lepszą ofertę cenową na swoją nieruchomość. Co więcej, w przypadku dużych zespołów ofertę zna i poleca kilkudziesięciu agentów współpracujących, oraz oferta trafia do systemu wymiany ofert pomiędzy biurami nieruchomości (MLS) gdzie znajdują się wyłącznie nieruchomości objęte umową z klauzulą wyłączności.

Jeśli więc planujesz sprzedać czy wynająć nieruchomość rozważ powyższe argumenty i zastanów się, jaki model współpracy jest dla Ciebie? Czy chciałbyś, aby agent pracował dla Twojej nieruchomości na wyłączność?  Wybierając agenta postaw na profesjonalistę, który znając zakres działań pomoże Ci w podjęciu kluczowych decyzji dotyczących ceny, koniecznych napraw czy modernizacji oraz wesprze proces negocjacji aż po wydanie nieruchomości – do końca będzie z Tobą. Bo nieruchomości to relacje – oparte na szczerości, odpowiedzialności i zaufaniu.

Autor: Natalia Sitko
Team Leader Keller Williams Quality
Zobacz profil

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać